Studium angličtiny na Maltě - Kukabara
Malta - ostrov obklopený modří Středomoří...

Proč na Maltě? Malta má 5 „Pé“!

Malta je ideální místo pro spojení letní dovolené či prázdnin u moře s trochou toho studia angličtiny. Někdo víc studuje, někdo se zase víc koupe… Každopádně po návratu domů už nebudete tolik „plavat“ v angličtině.

1. Podnebí

Klima dělá z Malty jedno z nejspolehlivějších míst pro letní dovolenou pokud jde o počasí. Sezóna začíná v půlce dubna a končí až v listopadu. Je tu slunečno, teplo (zejména v červenci a srpnu vysloveně horko) a déšť velmi velmi vzácný. Jestli nejste super-smolaři, kterým i trpaslík vyroste, tak vám tu dovolená neproprší.

Rádi plavete v moři a nejste zrovna otužilci? Z celé Evropy se právě Malta může chlubit nejteplejší průměrnou roční teplotou mořské vody okolo 20 °C. Od června do listopadu je teplota moře ještě vyšší a v srpnu dosahuje dokonce 26 °C!

Víte, že v zimě je Valletta vůbec nejteplejším hlavním městem Evropy? Denní teploty se pohybují okolo 16 °C a noční okolo 10 °C. Navíc na Maltě nemrzne a je tedy „stále-zelená“, dokonce mnohem víc v zimě než v létě.

2. Památky

Malta je malá rozlohou, ale velká svou historií, která sahá více než 5 000 let před začátek našeho letopočtu. Nejstarší z maltských megalitických chrámů Ġgantija je starší než pyramidy. Dalším archeologickým unikátem je podzemní posvátný prostor Hypogeum v Ħal Saflieni

Malta pro svou strategickou polohu po staletí fungovala jako vojenská základna a četné pevnosti i pevnůstky tu nesou rysy svých budovatelů i dobyvatelů – od Féničanů, Kartaginců a Římanů přes Araby, Maltézské rytíře a Napoleona až po pozůstatky 1. a 2. světové války. Samotné hlavní město Valletta je, trochu s nadsázkou, jednou velkou pevností.

Na Maltě je velký počet kostelů. Kdyby přibyl jen jeden jediný, tak byste mohli navštívit každý den v roce jiný. Celkem je jich tu totiž 364.

Víte, že na Maltě žili v dávné minulosti trpasličí hroši a trpasličí sloni? Pro představu – trpasličí slon byl jen 90 cm vysoký. Navštivte jeskyni Għar Dalam, uvidíte tu nejen miniaturní kostry, ale i další zajímavé archeologické nálezy.

3. Pobavení

Malta je na turisty připravená takříkajíc „ve dne v noci“ a nudit se tu určitě nebudete. Galerie, festivaly, folklórní a divadelní představení, koncerty, dostihy, delfinárium… Noční život s diskotékami a bary tepe zejména v přímořských letoviscích Sliema a St. Julian´s.

Raději generujete adrenalin sportem než tancem? Malta nabízí řadu skálolezeckých tras většinou ještě nezajištěných.

4. Pohoda

Nelákají vás památky, hlučné turistické davy ani ponocování? Vydejte se svým vlastním tempem na některý z pěších výletů, nejsou nijak náročné. Maltská krajina se vám určitě bude líbit. Jen pozor na vysoké teploty v plném létě a vodu sebou! Navštivte některou z odlehlejších vesniček, kde je i plné sezóně jen pár malých krámků. Najděte si malou pláž jen pro sebe.

Užijte si dobré jídlo a pití. Zkuste třeba plněné taštičky z listového těsta pastizzi, ochutnejte výborné maltské víno nebo místní pivo Cisk Lager. Osvěžte se místní specialitou – limonádou Kinnie z citrusových plodů ochucenou tajnou směsí bylin. Oslaďte si život – místní druh včely produkuje vynikající med.

Prostě jeďte „na pohodu“…

Navštivte Marsaxlokk Bay. Uvidíte tu tradiční barevné rybářské loďky a můžete si pochutnat na čerstvých rybách nebo třeba chobotničkách.

5. Potápění

Vody okolo Malty jsou pro potápění ideální. Pěkně teplé (ani v zimě teplota neklesne pod 13-15 °C, v létě šplhá nad 23 °C), průzračné (viditelnost cca 30 metrů), výskyt žraloků a jiných nebezpečných potvor naprosto minimální…

S přístrojem můžete prozkoumat podmořské jeskyně nebo se vydat k potopeným vrakům lodí i letadel. Pozor – na scuba diving potřebujete platné lékařské osvědčení v angličtině a speciální povolení (C-card), pro potápění bez instruktora musíte vlastnit oprávnění CMAS/2 Star Diver Certificate.

Nemáte zkušenosti? Spojte kurz angličtiny s kurzem potápění, výběr je široký, věkový limit 15 let. S dotazy se obraťte na maltskou Asociaci profesionálních potápěčských škol (Professional Diving Schools Association) nebo si jednoduše vyberte přímo jazykovou školu, která vám zároveň zajistí i potápěčský kurz.

Nechcete jít zase tak do hloubky? I se šnorchlem a ploutvemi si to určitě užijete a povolení netřeba.

Líbí? Tak neváhejte a vyberte si jazykovou školu na Maltě.

Co takhle na závěr malý kvíz?

Nebojte – co nevíte, to se dozvíte.

Kukabara kvíz - Malta

Malta Kukabara
Vydejte se za tajemstvími Malty…