Jižní Austrálie - to je i "outback"...
Jižní Austrálie - to je i "outback"...

Jižní Austrálie

Jižní Austrálie je ve srovnání s jinými australskými svazovými státy jako Nový Jižní Wales, Queensland nebo Viktorie méně známá. Pokud se ji ale rozhodnete navštívit, tak rozhodně nebudete litovat. Své si tady najde každý. Ať už jste spíš na kulturu a dáváte přednost městskému životu s kavárnami a dobrými restauracemi (o vínu nemluvě – Jižní Austrálie má 13 vinařských regionů!) nebo jste spíš “outdoorový” typ a chcete si užít turistické treky nebo na vlastní kůži vyzkoušet “outback” a vyrazit do polopouštních či pouštních oblastí. A jsou tu pochopitelně i krásné pláže a mnoho jiného. Pár míst trochu detailněji…

Outback

Pro bližší seznámení s “outbackem” si můžete vybrat některý track. Strzelecki Track a Birdsville Track jsou v dnešní době již podstatně méně “dobrodružné” než bývaly v minulosti. Pokud nemáte smůlu na déšť (po dešti jsou často neprůjezdné), tak se to dá zvládnout i bez terénního auta. Čím ovšem neříkáme, že je to selanka. Birdsville Track vede po hranici mezi dvěma pouštěmi – Simpson Desert a Sturt Stony Desert, mezi městečky Marree a Birdsville leží 520 kilometrů. Strzelecki Track – to je 460 kilometrů mezi místy Lyndhurst a Innamincka. Další “klasika” je Oodnadatta Track – 620 kilometrů po “prašňačce” mezi městečky Marla a Marree přes Oodnadatta s Pink Roadhouse (je opravdu růžový!).

Městečko Marree, kde se stýká Birdsville a Strzelecki Track, je vcelku ospalá díra (populace cca 60). Ovšem jednou do roka tu můžete vidět spoustu velbloudů v plném trysku – koná se zde Marree Australian Camel Cup a je tu pěkně živo.

Eyre Penninsula

Eyrův poloostrov – to je pravý opak vysušeného “outbacku”. Je tu spousta pláží i chráněných zátok, na západním pobřeží zase “divočejší” místa ideální pro surfing. Na východním pobřeží leží přístav Whyalla, třetí nejlidnatější město Jižní Austrálie po Adelaide a Mount Gambier.

Mt Gambier

Mount Gambier leží na úpatí vyhaslého vulkánu stejného jména jen kousek od hranic s Viktorií. V okolí tu najdete řadu jeskyní, často ideálních k jeskynnímu potápění, nejznámější je Engelbrecht Cave.

Kukabara tip: Málo času? Jen třicet minut od Adelaide jsou Adelaide Hills – půjčte si na den auto a vyjeďte už brzo ráno.

Další zajímavá místa – národní park Flinders Ranges, opálové městečko Coober Pedy a Klokaní ostrov – najdete na naší mapě. A nějaké zajímavosti jsme si opět nechali do kvízů.

Kukabara kvíz - Jižní Austrálie

Možná se do Jižní Austrálie vydáte kvůli nádherným místům jako je Klokaní ostrov, národní park Flinders Ranges nebo Velký australský záliv. Možná navštívíte některý z mnoha festivalů nebo se vydáte na “túru za vínem”. Možná vám napoví Kukabara kvíz…

Kukabara kvíz- Adelaide

Adelaide je příjemné město tak trochu evropského stylu. Spousta parků, spousta kultury, spousta “fesťáků”, dobré víno…Co takhle malý Kukabara kvíz?