Ptáte se co Sydney? Mně to tu vyhovuje...
Ptáte se co Sydney? Mně to tu vyhovuje...

Nový Jižní Wales

Nový Jižní Wales je určitě jedním z nejznámějších australských svazových států. Hlavní město Sydney dokonce někdy lidé mylně považují za hlavní město Austrálie. Stát se chlubí více než 780 národními parky a rezervacemi od turisticky snadno dostupných (jako třeba Blue Mountains NP) po parky ležící hluboko ve vnitrozemí (například Mungo NP). Pár zajímavých míst podrobněji…

Okolí Sydney

V Sydney a jeho blízkém okolí je celá řada národních parků.

Jedním z nejoblíbenějších je Royal National Park ležící jen necelou hodinu jízdy z centra Sydney a nabízející řadu turistických i cyklistických tras i koupání a potápění. Nádherné pobřeží můžete projít po 26 kilometrů dlouhém Coast Walk (nejlépe dvoudenní záležitost s přenocováním v North Era Campground) včetně vyhlídky z Eagle Rock. Z mnoha dalších možností Královského parku doporučujeme pro sportovněji založené jednodenní Palm Jungle loop Track.

Asi 30 kilometrů na sever od Sydney v oblasti ústí mohutné řeky Hawkesbury River najdete hned několik parků: Ku-ring-gai Chase NP, Bouddi NP, Brisbane Water NP a Marramarra NP.

Holiday Coast

Části severního pobřeží mezi městy Newcastle a Coffs Harbour se oprávněně přezdívá Holiday Coast. Až si dost užijete nádherných pláží, vydejte se do některého z blízkých národních parků. Za všechny uvádíme Dorrigo NP (jen asi 35 km od Coffs Harbour). Je to nejdostupnější australská “divočina” na Seznamu světového dědictví – subtropický deštný les představuje zbytky deštných lesů prakontinentu Gondwany. Nenechte si ujít vyhlídku Skywalk.

Sněžné hory – Snowy Mountains

Snowy Mountains či spíše Snowies jsou součástí Velkého předělového pohoří Great Dividing Range respektive Australských Alp. Australské Alpy se jako jediné australské pohoří mohou chlubit vrcholky vyššími než 2 000 metrů nad mořem a také každoroční sněhovou nadílkou. Oblast je pochopitelně oblíbenou lyžařskou destinací – sezóna začíná začátkem června a končí začátkem října.

Většinu území Sněžných hor zaujímá největší národní park Nového Jižního Walesu Kosciuszko NP. Z mnoha atrakcí uvádíme alespoň úžasnou trasu Alpine Way a Charlotte Pass – místní lyžařské středisko (1837 m) je nejvyšším trvale obydleným místem Austrálie. Z přírodních zajímavostí tu uvidíte snow gum (Eucalyptus pauciflora) – druh eukalyptu adaptovaný na zimní podmínky. Z výtvorů lidí zase jeden z nejkomplexnějších systémů vodních elektráren světa – Snowy Mountains Scheme. A jeden tip na závěr – jeskynní systém Yarrangobilly Caves nabízí nejen jeskyně, ale i termální pramen (27°C)!

Outback – tam za Bourke…

Australský výraz “back o´Bourke” (back of Bourke) se dá volně přeložit jako “kde dávají lišky dobrou noc” nebo méně poeticky jako “zapadákov”. I nejlidnatější australský svazový stát totiž má svůj outback. Leží za městečkem Bourke a můžete si ho užít třeba na 713 kilometrů dlouhé nezpevněné cestě z Bourke do hornického města Broken Hill. Dokonce ani nepotřebujete teréňák. S trochou opatrnosti to zvládne i běžný vůz.

Kukabara tip: Moc rádi bychom tady doporučili Lord Howe Island – úžasný malý subtropický ostrůvek ve vodách Tichého oceánu, ale je to bohužel dost drahá destinace. Raději tedy nabízíme vinařskou oblast Hunter Valley. Jestli se jen trochu zajímáte o víno, tak neváhejte.

Kukabara kvíz - Nový Jižní Wales

V Novém Jižním Walesu vlastně začala historie Austrálie, je to nejnavštěvovanější australský stát a hlavní město Sydney je neznámějším australským městem. Vyzkoušejte si s Kukabara kvízem co všechno o tomto státě víte (nebo nevíte)…

Kukabara kvíz - Sydney

Víte o Sydney víc, než že má krásnou operu? Otestujte se s Kukabarou...
Víte o Sydney víc, než že má krásnou operu? Otestujte se s Kukabarou!