Modré hory - hory v modravém oparu...
Modré hory - hory v modravém oparu...

Blue Mountains – Modré hory

Pískovcové hory Blue Mountains jsou součástí Velkého předělového pohoří Great Dividing Range a s trochou nadsázky lze říci, že je Sydney má prakticky “za humny”. Velká část Blue Mountains je součástí stejnojmenného národního parku, který patří k nejznámějším v Austrálii. Modré hory figurují i na seznamu světového dědictví UNESCO.

Neoficiálním hlavním městem Blue Mountains je Katoomba, nejpopulárnější vyhlídkou Echo Point, nejvyšším bodem Bird´s Rock (1180 metrů na mořem). A najdete tu jednu z nejstrmějších železničních tras světa Scenic Railway (stoupá pod úhlem 45°), která ovšem původně nebyla “scenic” neboli turistická, ale čistě pracovní. Koncem 19. století dopravovala horníky a uhlí.

Kukabara tip: navštivte Jenolan Caves, krápníkové jeskyně objevené v první polovině 19.století, první jeskyně byla zpřístupněna veřejnosti už roku 1867 a v roce 1880 (!) bylo v jeskyni Margherita Cave zavedeno elektrické osvětlení. Najdete je zhruba 85 km od Katoomby.

Pár dalších zajímavostí jsme si schovali pro Kukabara kvíz.

Kukabara kvíz - Blue Mountains

Jestli bude při vaší australské misi cílem Sydney, tak Modré hory nejspíš navštívíte osobně. Každopádně malá příprava s Kukabara kvízem nemůže škodit.