Ďáblovy kuličky - trochu velké na hraní...
Ďáblovy kuličky - trochu velké na hraní...

Devils Marbles – Karlu Karlu

Devils Marbles neboli Ďáblovy kuličky jsou podle aboriginálských legend vejci Duhového hada. Dnes je chrání Karlu Karlu – Devils Marbles Conservation Reserve o rozloze 1802 hektarů.

Kde je najdete

Ďáblovy kuličky – různě velké koule a kupole (od docela malých po pěkné obry) jsou rozházené po krajině přibližně 105 km jižně od městečka Tennant Creek a v opačném směru cca 400 km severně od Alice Springs. Můžete se mezi nimi volně potulovat. Je tu i pár velmi známých viklanů, některé vypadají jako rozťaté ostrou čepelí. Jejich načervenalá barva trochu mate. Nejedná se o pískovec, ale o žulu sopečného původu.

Fauna

Fauna nepatří k hlavním atrakcím, se štěstím tu ale můžete potkat varana Gouldova (Sand Monitor Varanus gouldii). Patří k větším zástupcům australských varanů a může dosáhnout délky až 1,5 metru. Naopak se asi nevyhnete setkání se psem dingo – nekrmit! Při toulkách mezi balvany vás možná doprovodí hejna zebřiček.

Kemp

Kemp je jednoduchý, jsou tu pouze toalety a ohniště. Platí se “obálkovou metodou” přímo na místě.

Další aktivity

Nejbližší osadou je 9 kilometrů vzdálený Wauchope. Můžete si tady půjčit bicykl a vyrazit na cyklovýlet k Ďáblovým kuličkám.

Kukabara tip: Nezapoměňte na Devils Pebbles, mnohem menší uskupení co do rozlohy i velikosti útvarů. Nejsou daleko od Devils Marbles a máte to skoro “při cestě”.

Kukabara kvíz - Devils Marbles

Tři otázky o “kuličkách”…