West MacDonnell Ranges jsou místy okrové...
West MacDonnell Ranges jsou místy okrové...

MacDonnell Ranges

Nejvyšší pohoří Severního teritoria MacDonnell Ranges se táhne v celkové délce 644 kilometrů a v Alice Springs se dělí na východní East MacDonnell Ranges a západní West MacDonnell Ranges. Dvě nejvyšší hory přesahují 1500 metrů (Mt Zeil 1532 m, Mt Liebig 1524 m). Třetí nejvyšší hora Mount Sonder (1380 m) je konečnou zastávkou Larapinta Trail, turistické trasy vedoucí skrz West MacDonnell Ranges. Pohoří je dostupné celoročně, ale sezóna je duben-říjen a nejlépe červen-srpen.

East MacDonnell Ranges

Východní část pohoří není tak turisticky navštěvovaná jako západní oblast. Jinými slovy – méně lidí, větší klid.

Jen 16 km od Alice Springs je Emily & Jessie Gaps Nature Park s kresbami domorodců. Po asfaltce se dostanete i do Corroboree Rock Conservation Reserve s neobvykle tvarovaným skalním útvarem a malou jeskyní. Nádherný a dobře dostupný je Trephina Gorge Nature Park.

Ostatní oblasti jsou již odlehlé a potřebujete terénní auto. Za všechny jmenujeme Ruby Gap Nature Park. Ovšem rubíny tu nenajdete – pouze drobné granáty, které místy purpurově barví písečné břehy řeky Hale River.

West MacDonnell Ranges

Národní park West MacDonnell Ranges je turistický ráj, který můžete projít po 223 kilometrů dlouhém Larapinta Trail. Začíná v Alice Springs u staré telegrafní stanice a končí na vrcholu Mount Sonder. Je rozdělen do 12 úseků různé délky i obtížnosti a můžete si tedy vybrat podle svých časových možností i podle toho, co chcete vidět.

Doprava

Veřejná doprava tu není, ale s vozem se dostanete ke všem zajímavým místům parku. Z Alice Springs vede Larapinta Drive až k osadě Hermannsburg. Pro přístup k jednotlivým zastávkám Larapinta Trail je ideální Namatjira Drive, odbočuje z Larapinta Drive a na konci se s ní opět spojuje. Z Hermannsburgu můžete pokračovat po nezpevněné Mereenie Loop Road až ke Královskému kaňonu v národním parku Watarrka. Bezplatné povolení získáte v návštěvnickém centru v Alice Springs nebo v Hermannsburgu.

Zastávky Larapinta Trail

Simpsons Gap - oblíbené místo pikniků, ale nabízí i turistické výšlapy. Máte tu šanci vidět skalní klokánky. A můžete sem přijet i na kole. Cyklistická trasa začíná kousek od Alice u hrobu reverenda Flynna, zakladatele Létajících doktorů.

Standley Chasm – neleží v parku a je provozována soukromě. Málokdo si ale nechá ujít návštěvu této tak úzké soutěsky, že sem slunce svítí jen kolem poledne. Načasujte si to, pokud to půjde.

Ellery Creek Big Hole –  ”velká díra” je permanentní jezírko ideální pro koupání, i když voda je i v létě opravdu studená.

Serpentine Gorge – má také “waterhole” u ústí soutěsky, ale tady si nezaplavete.

Ochre Pits – domorodcům toto místo sloužilo jako naleziště okru. Jeho návštěva vás dlouho nezdrží a barevné téměř svislé “pruhování” stěn vyschlého potoka za zastávku určitě stojí.

Ormiston Gorge – tady si najděte čas na Ormiston Pound walk. Nabízí vše – od vyhlídky dolů do kaňonu po procházku po jeho dně. Podle sezóny se může stát, že konečnou část trasy budete muset uplavat ve studené vodě. Vždy je ale možnost vrátit se stejnou trasou jako jste přišli – delší ale “suchá” varianta. Stěny kaňonu lemují nádherné eukalypty s bělostnou kůrou, která jim dala jméno. “Ghost gums” totiž v měsíčním světle opravdu vypadají přízračně.

Glen Helen Gorge – turistický resort nabízí asi největší vybavenost včetně motelu. Můžete tu také získat povolení pro Mereenie Loop Road.

Redbank Gorge – velikost jezírka u ústí soutěsky se liší podle sezóny, pro “vodnaté” období je tu dokonce k dispozici záchranný kruh. Z Redbank můžete vyrazit na poslední úsek Larapinta Trail a vyšplhat na vrchol hory Sonder (16 km return).

Další zajímavosti

Osada Hermannsburg nabízí návštěvu historické misijní stanice a možnost koupě současné keramiky. Z Hermannsburgu je to jen 12 km do Finke Gorge NP, cesta je ale striktně pro teréňáky. Odměnou je procházka údolím palem Palm Valley. Palma Livistona mariae roste pouze v centrální Austrálii a nejvíc jich najdete právě tady. 

Kukabara tip: Pokud se chystáte kempovat v oblasti West MacDonnell Ranges, tak doporučujeme Woodland v Redbank Gorge. Je to krásně „založený“ kemp s dostatkem soukromí a „gas BBQ“ u každého kempinkového místa.