Podívejte se na Uluru z trochu jiného úhlu...
Podívejte se na Uluru z trochu jiného úhlu...

Rudý střed – srdce Austrálie

Rudý střed nebo také Rudé centrum - Red centre - skutečně leží zhruba v místech geografického středu kontinentu. Austrálie je tady opravdu rudá – tak trochu “antuková”. Turisticky nesmírně atraktivní Rudý střed má i své neoficiální hlavní město - Alice Springs.

Alice Springs a okolí

The Alice nebo jen Alice má necelých 30 tisíc obyvatel a o jeho odlehlosti vás lehko přesvědčíme. Do Darwinu je to z Alice přibližně 1 600 kilometrů a zhruba stejná vzdálenost město dělí od Adelaide v Jižní Austrálii. Nejrychleji se sem pochopitelně dostanete letecky. Expresní autobusy jezdí každý den. A dvakrát za týden přijede Ghan. Příjezd vlaku je tak trochu ceremoniální. Na cestující nečekají jen zaměstnanci nádraží v nápadných uniformách ale i mnoho turistických operátorů. Standardní několikahodinovou pauzu si totiž cestující mohou prodloužit i na několik dnů.

Z Alice můžete vyrazit jak na východ do East MacDonnell Ranges, tak na západ do podstatně rozsáhlejších West MacDonnell Ranges. Kousek na sever od města můžete překročit obratník Kozoroha a být jednou nohou v tropech a druhou v subtropech. Těsně u Alice leží Desert Park – všechny zajímavosti o pouštní flóře a fauně centrální Austrálie tu máte jako na dlani a to včetně živočichů aktivních jen v noci, mají tu svůj Nocturnal house.

Alice je pouštní město, ale i tady se sportuje. Například místní stadión pro “Aussie rules football” má 10 000 míst! Každoročně se tu koná Camel Cup – celodenní závody velbloudů.

Yulara

Yulara (Ayers Rock Resort) je “servisní” vesnička pro Uluru-Kata Tjuta NP. Ceny bohužel přímo odpovídají turistické atraktivitě místa, k Uluru je odtud jen 20 kilometrů.

Chambers Pillar

Zhruba 160 kilometrů jižně od Alice najdete Chambers Pillar. Návštěva 50 metrů vysokého pískovcového sloupu je terénní záležitostí, bez náhonu na všechny čtyři nemáte šanci. A je dobré mít víc než jednu náhradní pneumatiku. Část cesty totiž kopíruje starou železniční trasu a v písku se povalující masivní hřeby z vytrhaných pražců zvyšují pravděpodobnost defektu. Sloup zvedající se nad planinu Simpsonovy pouště byl pro první průzkumníky oblasti dobrým orientační bodem. Jméno mu roku 1860 dal jeden z nejslavnějších dobyvatelů australského vnitrozemí John McDouall Stuart.

Kukabara tip: Uluru je Uluru, pokud vás ale nebude vysloveně tlačit čas, tak se určitě projděte Údolím větrů Valley of the Winds v Kata Tjuta. Společnost vám budou dělat hejna zebřiček.

Pár zajímavostí jsme si opět schovali do kvízů.

Kukabara kvíz - Rudý střed

Rudý střed – Rudé centrum – Rudé srdce Austrálie…Tahle oblast má víc jmen ale jedinou dominantu - Uluru. Kukabara kvíz vás možná přesvědčí, že je tady i spousta jiných úžasných míst.

Kukabara kvíz- Alice Springs

Alice Springs je nejvýznamnějším vnitrozemským městem Severního teritoria. Rudý střed a Uluru (Ayers Rock) z něj máte na dosah. A mnohem víc…Kukabara kvíz je malou nápovědou.