Cradle Mountain - tasmánské Uluru

Tasmánie – ostrovní stát

Ostrov Tasmánie leží asi 240 kilometrů jižně od Austrálie. Objevitel Tasmánie holandský mořeplavec Abel Tasman území považoval za součást kontinentu, u tasmánských břehů přistál roku 1642. Že se jedná o ostrov dokázal až v roce 1798 Matthew Flinders. Dnes je tento australský stát známý pro svou nádhernou přírodu, z větší části ještě nedotčenou „divočinu“. A také pro své vynikající víno a vůbec pro věci „k snědku“ (wine & food).

Mount Field National Park

Zhruba 70 kilometrů od Hobartu leží Mt. Field National Park. Na 170 čtverečních kilometrech tu najdete deštné lesy i horské planiny alpského typu s močály a bažinami. Snadno dostupné jsou vodopády Russell Falls nebo Horseshoe Falls. Naopak výstup na vrchol Mt. Field West pár hodin zabere. V parku je řada jezírek ledovcového původu – nejznámější jsou Twisted Tarn a Twilight Tarn.

Tasman Peninsula

Poloostrov Tasman Peninsula (asi 100 kilometrů od Hobartu) nabízí řadu turistických tras a jeho rozervané východní pobřeží zdobí úžasné skalní formace – třeba Blowhole nebo skalní most Tasman Arch. Můžete tu nahlédnou do ďáblovy kuchyně a to doslova – propast se jmenuje Devils Kitchen. Nebo navštivte mořskou jeskyni Remarkable CaveTessellated Pavement je dalším důkazem toho, co všechno příroda dokáže. Část pobřeží je tu „dlážděná“.

Port Arthur

Tasmánie v začátcích osidlování Austrálie sloužila jako „supervězení“ – místo, kam byli posíláni trestanci, kteří se znovu provinili již v Austrálii nebo kteří spáchali obzvlášť těžký zločin. Vězeňskou minulost dodnes připomíná věznice v Port Arthur.

Tasmánská příroda

Tasmánie – to je příležitost vidět unikátní zvířata a rostliny. Nejznámějším příkladem je dravý vačnatec tasmánský čert, kterého izolovanost ostrova od australského kontinentu zachránila. Na pevnině ho zcela zlikvidoval dingo. Tasmánského čerta určitě potkáte v Tasmanian Devil Conservation Park u osady Taranna.

Místní zvláštností je Huon pine neboli Macquarie pine (Lagarostrobos franklinii), pomalu rostoucí dlouhověký jehličnan. Někteří jedinci jsou více než 2 000 let staří.

Na Tasmánii také najdete nejvyšší strom Austrálie – stometrový eukalypt jménem Centurion. Je zástupcem eukalyptu Eucalyptus regnans (říká se mu Swamp Gum, Mountain Ash nebo Tasmanian Oak). Tenhle druh eukalyptu s tvrdým dřevem je nejvyšší kvetoucí rostlinou světa, v minulosti byli změřeni jedinci až 114 metrů vysocí.

Kukabara tip: Jestli jste spíš teplomilní, tak se vydejte na východní pobřeží – tady Tasmánie ukazuje svou slunečnou tvář.

Pár dalších zajímavostí jsme si nechali do našich kvízů. 

Kukabara kvíz -Tasmánie

Tasmánie je v mnoha směrech unikátní i v rámci Austrálie – je to jediný ostrovní stát, můžete tu potkat tasmánského čerta, Tasmánská divočina Tasmanian Wilderness je na seznamu světového dědictví UNESCO…Je toho hodně a něco z toho najdete v Kukabara kvízu.

Kukabara kvíz - Hobart

Hobart není jen místo, kde se on-line vyřizují studentská víza. Zkuste malý kvíz s Kukabarou – třeba se o něm dozvíte zajímavé věci…