Viktorií po Velké oceánské cestě...
Viktorií po Velké oceánské cestě...

Viktorie

Viktorie je sice jedním z nejmenších států Australského svazu, je ale hustě osídlená a ekonomicky silná. Hlavní město Melbourne se už léta přetahuje se Sydney o pozici nej…(doplňte známějšího, většího, lidnatějšího, navštěvovanějšího…) města a prohrává takříkajíc jen o prsa. Motto státu je “Peace and Prosperity” tedy “Mír a prosperita” a dá se říci, že ho celkem úspěšně naplňuje v praxi.

Viktorie má tolik turisticky zajímavých míst, že je těžké doporučit jen některá. Dvě nejznámější - Velká oceánská cesta a národní park Grampians - mají svou vlastní malou kukabaru na naší mapě. A tady jsou alespoň některá další.

Melbourne a okolí

V blízkém okolí Melbourne je hned několik národních parků. Za všechny uvádíme dva – Dandenong Ranges National Park a Organ Pipes National Park. První z nich je zeleným rájem s mohutnými stromovitými kapradinami a vysokými eukalypty horskými (mountain ash - Eucalyptus regnans). Ve druhém si můžete připomenout pohádku Pyšná princezna – čedičové sloupy tu stojí jako píšťaly varhan (pár fotek je ve fotogalerii).

Wilson Promontory

Wilson Promontory National Park (Prom) leží na stejnojmenném poloostrově a je jednou z nejoblíbenějších prázdninových destinací obyvatel Viktorie. Nabízí mnoho turistických tras, nádherné pláže a zvířata “na dosah”. Ovšem zejména o prázdninách tu může být docela dost lidí (tedy na australské poměry).

Zábava na vodě

Naopak hodně izolovaný je třeba park Snowy River National Park - Sněžná řeka z raftu nebo kajaku stojí za to. Možná ale dáte přednost pohodlné projížďce na kolesovém parníku po mohutné řece Murray, která je se svými téměř 2700 kilometry nejdelší australskou řekou a třetí nejdelší sjízdnou řekou světa. A pokud se už vydáte po řece Murray, tak určitě ochutnejte místní vína. Zejména ta z okolí řeky Darling – mohutného přítoku Murray River – mají zvuk.

… na horách

Už jen pár návrhů. Jestli jste spíš na skálolezectví či horolezectví, tak se možná vypravíte do státního parku Mt Arapiles, čeká tu na vás více než 2000 lezeckých výstupů od základních po pokročilé. Ve Viktorii si můžete i zalyžovat – největším lyžařským resortem je Mt Buller, nejbližším k Melbourne je Mt Donna Buang, nejvyšší hory najdete v národním parku Alpine.

… jinde

Zajímá vás historie? Vydejte se k Point Hicks – tohle místo bylo úplně prvním místem australské pevniny, které James Cook v roce 1770 při své plavbě uviděl. Leží v pobřežním národním parku Croajingolong, který stojí za návštěvu i kdyby v něm Point Hicks nebyl.

Kukabara tip: Pokud nebudete mít čas na delší cestování, tak navštivte alespoň Phillip Island. Za jednodenní výlet z Melbourne určitě stojí, dostal se i do kvízu a fotogalerie (červené balvany).

Kukabara kvíz - Viktorie

Viktorie je nejmenším z pevninských států Austrálie. Hlavní město Melbourne určitě znáte. Vášeň pro sport u jejích obyvatel převyšuje australský průměr, a to je co říct! Na pár zajímavostí o tomto státě narazíte v Kukabara kvízu.

Kukabara kvíz - Melbourne

Udělejte si čas na kvíz o Melbourne...
Udělejte si čas na kvíz o Melbourne…