Dvanáct apoštolů v podvečerním slunci...
Dvanáct apoštolů v podvečerním slunci...

Velká oceánská cesta

Velká oceánská cesta neboli Great Ocean Road je pobřežní silnice, která právem patří mezi velká turistická lákadla nejen státu Viktorie ale celé Austrálie. Od roku 2011 je na Seznamu australského národního dědictví.

Jak vznikla

Vybudována byla v letech 1919-1932 navrátilci z bojišť První světové války. Cílem bylo jednak poskytnout bývalým vojákům práci a jednak postavit válečný památník těm, kteří se z bojů nevrátili. Jestli vám to trochu připomíná Hladovou zeď Karla IV., tak nejste tak daleko od pravdy. Český panovník měl jistě na mysli blaho svých poddaných, ale zároveň z praktického hlediska potřeboval postavit opevnění. Velká oceánská cesta měla také praktický smysl a veliký. Až do jejího vybudování bylo jihozápadní pobřeží Viktorie jen obtížně přístupné buď po drsném moři nebo po jen trochu méně drsných špatných nezpevněných cestách.

Z dnešního hlediska byla práce těch zhruba 3 000 lidí opravdu heroická, v obtížných podmínkách došlo i k několika úmrtím. Zažili ale i neplánované rozptýlení – na pobřeží uvázl parník Casino a trvalo dva týdny, než byl jeho náklad (500 barelů piva a 120 beden tvrdého alkoholu) patřičně “zužitkován”.

Zastávky na cestě

Za začátek Great Ocean Road je považováno “surfařské” město Torquay s dobře známou pláží Bells Beach, muzeem surfingu Surfworld a zhruba jedenáctihodinovou turistickou trasou Surf Coast Walk, poblíž je Point Danger. Ovšem někteří berou za začátek cesty dřevěnou bránu Memorial Arch. Silnice po 243 kilometrech končí v městečku Allansford.

Nejatraktivnější úseky cesty přímo kopírují pobřeží a vůbec nejznámější je Port Cambell National Park okolo malého rybářského městečka stejného jména. Tady najdete Dvanáct apoštolů, Gipson Steps London Bridge nebo Loch Ard Gorge. Posledně jmenovaný se stal osudným lodi Loch Ard, po které také získal jméno. Ztroskotání byla v této oblasti častá a pobřeží mezi Cape Otway a Port Fairy se jmenuje Shipwreck Coast - Pobřeží vraků – naprosto oprávněně. Na 120 kilometrech pobřeží tu během 40 let ztroskotalo více než 80 lodí.

Kukabara tip: Nejen pobřeží je zajímavé, navštivte národní park Otway a projděte se deštným lesem buď po pevné zemi nebo korunami stromů. Dokonce tu můžete cestovat “po obláčcích” a svištět vzduchem připoutaní na ocelových lanech (Otway Fly Treetop Walk a Zip Line Tour).