V Albany uvidíte víc než jen ocas velryby...
V Albany uvidíte víc než jen ocas velryby...

Albany a okolí

Přístav Albany leží na jižním pobřeží Západní Austrálie a je centrem oblasti Great Southern region. Od Perthu je vzdálený něco málo přes 400 kilometrů – necelou hodinu letu a čtyři-pět hodin jízdy. Tahle vzdálenost se projevuje třeba tím, že ani v době školních prázdnin nejsou pláže okolo Albany nijak přeplněné – prostě pohoda, klid…

Něco málo z historie

Albany je v rámci Západní Austrálie vůbec nejstarším místem osídlení Evropany – vzniklo 26. prosince 1826 a je o dva roky starší než Perth nebo Fremantle. Trošku tedy překvapí, že městský erb vznikl až roku 2005. A ještě víc překvapí, že v něm není velryba. V minulosti, hlavně v 19. století a první polovině 20. století, totiž vodám Albany kralovali velrybáři. Poslední velrybářská stanice byla zavřena až roku 1978 a dnes je z ní Whale World Museum. A velryby už neprchají před harpunou, ale vcelku ochotně se vystavují hledáčkům fotoaparátů. Sezóna je červenec-říjen a vidět tu můžete velrybu jižní (Eubalaena australis) a zpívající velrybu keporkaka (Megaptera novaeangliae).

Zpočátku ovšem Albany – tehdy ještě pod jménem Frederick Town – sloužilo hlavně jako pevnost. Britové se tu totiž s Francouzi přetlačovali o to, komu bude země patřit. Dodnes je důkazem mnoho “francouzských” místních jmen.

Dlouho to také byl jediný přirozený “deep water” přístav Západní Austrálie. Až roku 1900 byl dynamitem odstraněn útes bránící vplutí do Swan River a místo nejvýznamnějšího přístavu Západní Austrálie zaujal Fremantle. Za 1. světové války právě z Albany vyplouvali australští a novozélandští vojáci ANZAC na evropská bojiště.

Minulost zde připomínají i některé zachované historické budovy – bývalé vězení Albany Convict Gaol, vojenská pevnost Princess Royal Fortress (neboli The Forts) a jedno z nejstarších obydlí Západní Austrálie Patrick Taylor Cottage (1832).

Bibbulmun Track

V Albany končí (nebo začíná) dálková turistická trasa Bibbulmun Track. Opačný konec najdete kousek na východ od Perthu v městečku Kalamunda. Track měří více než 1000 kilometrů, je rozdělen na 58 úseků a zabere vám 6-8 týdnů. Velká část trasy vede lesy (nádherné blahovičníky Jarrah a Karri) nebo sleduje pobřeží. Nejkrásnější je na jaře (září-listopad), kdy jsou divoké květiny v plném květu. Bibbulmun Track je striktně pro pěší. Cyklisty to ovšem nemusí mrzet. Od dubna 2013 mají k dispozici paralelní terénní trasu Munda Biddi Trail mezi Albany a Mundaring.

Město a okolí

Albany je opravdu pohledné s přirozeně chráněným přístavištěm Princess Royal Harbour a King George Sound. Nádhernou vyhlídku na přístav poskytují nedaleké vrcholky Mt Melville a Mt Clarence. Výstup na Mt Clarence není úplně nejlehčí, ale stojí to za to. Na vrcholku Mt Melville je 23 m vysoká vyhlídková věž. 

Pláže Middleton Beach a Emu Beach jsou kousek od centra, v Oyster Harbour klidné vody a pontony pro plavce. U cesty k pláži Middleton je žulová skála Dog Rock, která vypadá jako hlava labradora. Podobu podporuje namalovaný obojek.

V Albany kotví replika brigy Amity - lodi, která v roce 1826 přivezla ze Sydney první osadníky. V podpalubí vás určitě udiví, že se sem mohlo vejít 60 lidí a ještě dobytek.  

Poblíž ostrůvku Seal Island v King George Sound byla v roce 2001 potopena válečná loď MHAS Perth. Že si žádný válečný konflikt nepamatujete? Správně. Loď už dosloužila a místo sešrotování byla “umístěna” v přístavních vodách jako potápěčský cíl (dive wreck). U vraku můžete narazit na “mořské draky” (leafy sea dragons) – neobvykle tvarované mořské koníky.

Západně od Albany byla v roce 2001 vybudována větrná elektrárna. Procházka po Interpretation trail vede kolem 65 metrů vysokých turbín na nádherném pobřeží Sandpatch. 

Blízké národní parky

Torndirrup NP

Park začíná jen 10 km od Albany. Návštěvníky sem přitahuje rozervané pobřeží s žulovými útesy a drsný Jižní oceán. Gap je místo, kde se nad strmou skalní stěnou dostanete 25 metrů nad bouřící hladinu. Blízko je Natural Bridge - přírodou vytvořený žulový oblouk. Sílu oceánu a větru můžete vidět v Blowholes, kde mořská voda tryská jako gejzír.

Stirling Range NP

Přibližně 100 km od Albany leží horský park s neuvěřitelně rozmanitou flórou. Rostlinných druhů je tu okolo 1500, některé jinde nenajdete. Hory se tyčí do výše více než 1000 metrů nad mořem a jsou jedním z mála míst, kde v Západní Austrálii občas sněží. Je tu řada turistických tras. Nenechte si ujít výstup na Bluff Knoll (1073 m, přibližně 5 hodin return). A jestli nemůžete nebo nechcete šlapat pěšky, tak se projeďte po vyhlídkové automobilové trase Stirling Range Drive. Je nezpevněná (ale nepotřebujete teréňák) a na 42 kilometrech předvede hodně z krásy parku. 

Další parky

Porongurup NP leží asi 40 kilometrů od Albany a najdete tu pár zajímavých skalních útvarů včetně viklanu. Úžasný Granite Skywalk vám umožní po žebřících vyšplhat na Castle Rock.

Fitzgerald River NP je park vzdálený asi 180 kilometrů od Albany. Dá se tu plavat, surfovat, jezdit na kanoích nebo kajacích, šnorchlovat nebo rybařit. A pochopitelně je také “turistický”. Mezi rostlinami, které tu najdete, je i řada orchidejí.

Kukabara tip: Navštivte městečko Mount Barker asi 50 km od Albany. Dají se tu ochutnat zajímavá místní vína. Plantagenet Wines je jednou z nejstarších vinic v oblasti a najdete ji přímo ve městě.