Bungle Bungle - z výšky se zdají docela malé...
Bungle Bungle - z výšky se zdají docela malé...

Bungle Bungle – Purnululu

Národní park Purnululu – Bungle Bungle leží v oblasti Kimberley. Pro svět byl objeven relativně nedávno a roku 2003 byl zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO.

Dostupnost

Po zemi je Bungle Bungle pro návštěvníky dostupný jen v období sucha (obvykle od dubna do prosince). Příjezdová cesta v délce 52 km je sjízdná pouze terénním vozem (určitě budete brodit – jde jen o to kolikrát). Ovšem do parku můžete i přiletět. Základnou pro turistické operátory je městečko Kununurra.

Největší lákadla

Park je rozlehlý, ale jen malá část je otevřená turistům kvůli ochraně skalních pískovcových útvarů, obrovské pruhované homole či dómy jsou totiž křehké. V přístupné oblasti je spousta úžasných míst – úzká soutěska Echidna Chasm (v nejužším místě se rozpaženýma rukama prakticky dotýkáte obou stěn), Mini Palms Walk (cestu opravdu lemují palmy!), grandiózní Cathedral Gorge a mnoho dalšího.

Piccaninny Gorge je odlehlý systém soutěsek, který je určený zdatným turistům nejen kvůli poměrně náročnému terénu. Máte dvě možnosti. Lehčí variantou je trasa podél Picaninny Creek k ústí rokle – místu jménem Elbow – a zpět. Je hodnocena jako středně obtížná a počítejte, že vám zabere celý den, přestože celkem měří pouze 7 km. Pokud se rozhodnete prozkoumat Picaninny Gorge v celém rozsahu, tak určitě budete muset přespat nejméně jednu noc přímo na místě. Výprava obnáší 30 kilometrů a část z nich navíc obtížným terénem.

Proč jsou Bungles pruhované

Za to parádní proužkování jsou zodpovědné řasy cyanobakterie a rozdílný obsah jílu v pískovci. Kde je jílu méně, tam je pískovec propustnější pro vodu, rychle vysychá a řasy, které potřebují vodu, tu nerostou. Prosadí se tak oranžová barva oxidovaných železitých složek. Naopak v jílovitých úsecích se voda drží a řasám se zde daří, pískovec jejich přítomnost obarví na šedo.  

Kukabara tip: Zaplaťte si vyhlídkový let – není to levné, ale stojí to za to!

Kukabara kvíz - Purnululu

Nebojte, jsou to jen tři otázky…Tak do toho!