Millstream - zátiší s lekníny...
Millstream - zátiší s lekníny...

Millstream-Chichester

Národní park Millstream-Chichester – to je oáza uprostřed vyprahlé pouště, ideální zastávka na cestě z Karijini k pobřeží nebo naopak. Celková rozloha parku je zhruba 2 000 čtverečních kilometrů, zahrnuje jednak “vodní” Millstream a jednak rozervané pohoří Chichester.

Millstream a jezírka

Millstream láká na jezírka – “permanent waterholes” – vytvořená řekou Fortescue. Uprostřed pouště tu jsou nejen palmy, ale i lekníny! Kempovat v můžete v poklidném Stargazers Campgroud (žádné generátory!) nebo v trochu větším Miliyanha Campground. Dřívější možnost kempovat u Crossing Pool momentálně není dostupná z bezpečnostních důvodů.

Ovšem navštívit Crossing Pool určitě můžete. Třeba se k němu vydejte z Miliyanha po sedmikilometrovém Murlamunyjunha Trail. A nenechte se odradit jeho “skoro-nevyslovitelností”, stojí za to! A těch obtížně vyslovitelných míst hodných návštěvy je tu víc. Jirndarwurrunha Pool je jedním z nich. Pozor – tohle leknínové jezírko je tu pro potěchu oka, nikoli na koupání. Je totiž významným kulturním místem původních obyvatel. Zaplavat si naopak můžete v jezírku Nhangganggunha (Deep Reach Pool), přestože je také domorodci velmi uctívaným místem a domovem posvátného hada Varlu.

Návštěvnické centrum Homestead Visitor Centre je bývalou farmářskou budovou a k vidění tu jsou i některé staré zemědělské stroje.

Pohoří Chichester

Chichester Range – panoramatický pohled na pohoří poskytuje Mt Herbert, odtud můžete pěknou procházkou dojít k McKenzie Spring (celkově asi hodina). “Koupacím” místem je Python Pool. Ovšem spíš než na hada škrtiče tu můžete narazit na sinice, tak si na ně dejte pozor.

Kukabara tip: Pozorně se dívejte – uvidíte řadu ptáků. Třeba ledňáky (ledňák posvátný Sacred Kingfisher, ledňák modrokřídlý Blue-winged Kookaburra), trošku těžkotonážního dropa (může měřit až 110 cm) nebo na pouštní život adaptované holuby Spinifex Pigeons.