Ningaloo Reef ...Žraloci? Ne, delfíni!
Ningaloo Reef ...Žraloci? Ne, delfíni!

Ningaloo Reef

Korálový útes Ningaloo Reef je součástí Korálového pobřeží Coral Coast Západní Austrálie. Od roku 1987 ho chrání Ningaloo Marine Park a od roku 2011 je zapsán na Seznamu světového dědictví. Útes samotný je “jen” necelých 300 kilometrů dlouhý. V porovnání s Velkým bariérovým útesem a jeho 2 200 kilometry se zdá být docela maličký. Ovšem není to útes “bariérový” ale “lemový”. To znamená, že přímo lemuje pobřeží a začíná pouhých 100 metrů od pláže. Jinými slovy – s Velkým bariérovým útesem prohrává ve velikosti, ale hladce vítězí v dostupnosti.

Ningaloo Marine Park

Park se táhne mezi Bundegi Reef na východní špičce poloostrova a Red Bluff na jihu a zasahuje 10 námořních mil do oceánu. Celková rozloha parku je zhruba 5 000 km² a žije zde okolo 500 druhů ryb. Mezi největší atrakce patří možnost zaplavat si se žralokem obrovským nebo rejnokem mantou. Můžete tu pozorovat želvyvelryby, delfíny a mořské krávy dugongy. Sezónnost je různá.

Listopad-březen: želví sezóna, kdy můžete pozorovat tři druhy želv při kladení vajec a později malé líhnoucí se želvičky a jejich první cestu do oceánu. Nebo si můžete vyšetřit 5 týdnů v období listopad-únor a pracovat jako dobrovolníci v “želvím” projektu Ningaloo Turtle Program.

Březen-duben (únor-květen): “coral spawning” – hromadné rozmnožování korálnatců, kteří současně uvolňují vajíčka i sperma, spawning vždy vrcholí 7-9 dnů po úplňku.

Duben-červenec: v dubnu pravidelně připlouvají žraloci obrovští (whale shark Rhiniodon typus) hodovat na planktonu, který je obzvlášť bohatý právě kvůli coral spawning. Tihle neškodní obři průměrně měří 13-15 metrů, ale mohou dorůst až 18 metrů.

Květen-listopad: v tomhle období je tu k vidění mnohem více rejnoků manta (manta ray Manta birostris) než během zbylé části roku.

Červen-listopad: pozorování velryb, zpívající velryby keporkakové (humpback whale Megaptera novaeangliae) se tudy vrací k Antarktidě.

Exmouth

Město leží na špičce mysu North West Cape a jeho historie sahá jen do 60tých let 20. století, kdy bylo založeno jako “servisní” záležitost pro nedalekou námořní komunikační stanici. Dnes je Exmouth hlavně turistická základna pro Ningaloo Marine Park a Cape Range NP. V sezóně (duben-říjen) se jeho necelých 2,5 tisíce obyvatel rozroste o spoustu turistů.

Okolí Exmouth

Blízko, jen asi 14 kilometrů od města, najdete Bundegi Beach, kde si můžete zaplavat a zarybařit. Kousek od pláže je i pár míst ideálních k potápění - Bundegi Reef nebo Point Murat pod Navy Pier. Přibližně 21 kilometrů od Exmouth je Mauritius Beach, kde si můžete vybrat, zda v plavkách nebo bez. Trochu dál od města je několik “šnorchlovacích” pláží – Lakeside (54 km), Turquoise Bay (65 km) a Oyster Stacks (69 km).

Maják Vlamingh Head Lighthouse poskytuje úžasný výhled na celý mys a v noci z něj můžete vidět mihotavou záři vzdálených těžařských plynových plošin. Je také oblíbeným místem pro pozorování velryb. Blízko je želví Jurabi Turtle Centre, které se celoročně vyplatí navštívit ve dne a během želví sezóny ovšem i v noci.

Kukabara tip: Zasurfovat si tady můžete na mnoha místech, ale jestli berete surfování vážně, tak se vydejte na Muiron Islands.

Kukabara kvíz - Ningaloo Reef

tedy hlavně o obyvatelích oceánu, které na Ningaloo Reef můžete potkat.