Rottnest Island - domov klokánků quokka...
Rottnest Island - domov klokánků quokka...

Rottnest Island

Rottnest Island je “výletní” ostrůvek vzdálený jen 19 kilometrů od přístavního města Fremantle a snadno dostupný i z hlavního města Západní Austrálie Perthu. Pro představu – trajekt z Fremantlu trasu zvládne zhruba za 30 minut a z Perthu za hodinu a tři čtvrtě. Australané mu říkají Rotto a má i svůj aboriginálský název Wadjemup.

Trocha historie

Oblast byla obývána, stejně jako celá Austrálie, po desítky tisíc let. Ovšem po oddělení od australské pevniny zhruba před 6 500 lety ostrov zůstal neobydlený, protože Austrálci nikdy nestavěli lodě.

Evropští mořeplavci ostrov zaznamenali už začátkem 17. století, ale až roku 1696 dostal jméno. Holandský mořeplavec Willem de Vlamingh ho nazval “hnízdem krys” (Rotte-nest). Malé klokánky quokka totiž považoval ze “krysy velikosti kočky domácí”.

V historii ostrova je i několik “vězeňských” a “internačních” etap. Od 40. let 19. století do 30. let 20. století sloužil jako vězení pro domorodce mužského pohlaví. V době 1. světové světové války zde byli internováni Němci a Rakušané, za 2. světové války pro změnu Italové.

Současnost

Popularita ostrova jako výletního a prázdninového místa je obrovská. Zejména v létě v období prázdnin (leden) je tu opravdu hodně lidí, o místa ubytování se pořádá tajné hlasování a trajekty bývají vyprodané na několik dnů dopředu. Nenechte se ale odradit, s trochou štěstí se tu dá přespat i “pod širákem”. Krásné pláže a úžasné čisté moře za to stojí.

Jen si pohlídejte počasí. Pokud je předpověď nepříznivá, tak návštěvu zvažte. Rottnest Island je totiž víceméně “outdoorový” (plavání, potápění, surfing, rybaření…). A hlavně je “car-free”. Prostě nejsou tu povolená auta, ideální je tedy půjčit si kolo a ostrovem se “prošlapat”.

Zajímavosti

Se spoustou zajímavostí se můžete bezplatně seznámit v rámci procházek s průvodcem Rottnest Voluntary Guides. Témata jsou různá – Historie, Útesy, Vraky & Stateční námořníci, Vlaminghova vyhlídka & Solná jezera a Quokka Walk.

Zajímavá místa Rottnest Island můžete pochopitelně navštívit i bez průvodce. K některým trochu podrobněji…

Vlamingh´s Lookout – nedaleko od Thomson Bay je z vrcholku View Hill nádherný panoramatický pohled na ostrov včetně solných jezer.

Thomson Bay – odtud můžete se šnorchlem vyrazit k jedinému vraku, který je takto dostupný aniž potřebujete loď. U ostrova je ovšem vraků až depresívně mnoho, cedulky s jejich osudem najdete nejen na březích ale i pod vodou (snorkel trails).

Rottnest Museum – muzeum vybudované ze starého seníku není velké, ale může být alternativou pro případ nečekaného deště.

Oliver Hill – pokud vás zajímají děla a jiné válečné věci, tak Oliver Hill je místo pro vás. Můžete se sem dovézt i vlakem.

Pláže

Rottnest Island, to jsou ovšem hlavně nádherné pláže. Za všechny jmenujeme alespoň pár takříkajíc z opačných soudků. Populární Basin je hodně chráněná a proto vyhledávaná rodinami s dětmi. Little Parakeet Bay je zase příkladem malé izolované pláže.

Fauna

Rottnest Island žije hlavně “mořským” životem. Jsou tu delfíni. Na West End je početná kolonie lachtanů (Arctocephalus forsteri). V sezóně tu můžete vidět nejen zpívající velryby keporkaky (Megaptera novaeangliae), ale i modré velryby (plejtvák obrovský Balaenoptera musculus).

Ze suchozemců nejspíš potkáte scinka Egernia kingii. Tenhle ještěr může dorůst až 55 centimetrů.

Na závěr to nejtypičtější – klokan quokka (Setonix brachyurus). Na rozdíl od pevninské Austrálie, kde byl téměř vyhuben, je na ostrově tenhle malý klokan s hustou srstí hojný a určitě ho uvidíte. Možná dokonce bude loudit něco na zub. Zůstaňte “tvrdí” a nic mu nedávejte, lidské strava mu nedělá dobře. Na nedostatek strachu z lidí dokonce v minulosti doplácel, když ho lidská hovada používala jako kopací míč. Dnes jsou za takové chování vysoké pokuty.

Kukabara tip: Jestli nejste na cyklistiku, tak využijte autobusovou dopravu. Kupte si jednodenní jízdenku na Bayseeker, můžete naskočit nebo vyskočit na kterékoli zastávce okruhu okolo ostrova.

Kukabara kvíz - Rottnest Island

tři otázky o “hnízdu krys”