Monkey Mia - ranní fronta na delfíny...
Monkey Mia - ranní fronta na delfíny...

Shark Bay – Žraločí zátoka

V centrální části západního pobřeží leží jedno z turisticky nejatraktivnějších míst Západní Austrálie – hluboká zátoka Shark Bay chráněná několika ostrovy. Celá oblast – poloostrov Peron Peninsula s okolním oceánem – je od roku 1991 na Seznamu světového dědictví UNESCO. Shark Bay World Heritage & Marine Park o rozloze 2,2 miliónu hektarů má nejrozsáhlejší porosty mořských trav světa. Zaujímají neuvěřitelných 4800 km2 a poskytují potravu největší světové kolonii “mořských krav” dugongů. Shark Bay poskytuje ochranu nejen jim, ale i dalším 15 ohroženým zvířecím druhům včetně bandikuta – drobného ušatého vačnatce anglicky zvaného Bilby.

Stromatolity

Dalším důvodem, proč je Shark Bay na Seznamu světového dědictví, jsou stromatolity. Ještě jste o nich neslyšeli? Jsou to jedny z nejstarších organizmů světa. Odhaduje se, že na Zemi žijí již 3,5 miliardy let. Jde o jednobuněčné řasy, které prostým okem neuvidíte. V Hamelin Pool ale máte možnost vidět výsledky jejich mnohaleté práce – tmavé bochníkovité vápencové útvary a hrbolky trošku podobné pařezům. Řasy jsou totiž schopné z výrazně slané vody vyvázat sedimenty. Při jejich velikosti je neuvěřitelné, že dokázaly vybudovat útvary až 60 cm vysoké.

Monkey Mia

Největším lákadlem pro turisty je krmení “divokých” delfínů na pláži Monkey Mia. Delfíni jsou opravdu volně žijící, ale ty uvozovky jsou na místě. Připlouvají totiž prakticky každé dopoledne a dopřávají turistům možnost vnutit jim malou svačinku. Pelikáni by také rádi a nepřijdou zkrátka. Dostanou nějakou tu rybku, aby nepřekáželi při krmení delfínů.

Monkey Mia je provozována soukromě a proto zde neplatí “pass” umožňující vstup do národních parků Západní Austrálie, ale za těch pár dolarů to určitě stojí.

Shell Beach – Mušlová pláž

Ve Žraločí zátoce, konkrétně v částečně uzavřené části L´Haridon Bight, najdete pláž složenou výhradně z drobných bílých lastur srdcovek (Fragum erugatum). Mlžům se zde výborně daří, kvůli vysoké slanosti vody nemají žádné nepřátele. Jejich schránky místy vytvořily vrstvu vysokou 7 až 10 metrů.

Kukabara tip: První ranní krmení delfínů na Monkey Mia je hodně přelidněné. Počkejte. Delfíni se většinou ještě jednou-dvakrát vrací a to už bývá turistů podstatně méně.

Pár zajímavostí jsme si nechali do kvízu.

Kukabara kvíz - Shark Bay

tři otázky o Shark Bay a okolí