Adéla studuje na škole Lexis, což je vyzkoušených pět kampusů v pěti různých městech Austrálie.

Ahoj Vlasto,

tak konečně píšu, promiň, že až po dvou měsících, ale jak víš, Austrálie je neskutečná a bylo furt spouta věcí na dělání a zařizování a vidění :-)
Teď vlastně začal podzim a našla jsem konečně čas sepsat pár slov.
Kdybych to měla říct jednou větou, Perth je úžasnej :-)

Pojďme to vzít nějak popořádku

Škola je super, myslím že Lexis nabízí hodně kvalitní výuku, studenti si můžou vybrat, co by jim nejvíc vyhovovalo.

Jak asi nejlíp víš, začíná se většinou na General English. To si i myslím je na začátek nejlepší, pokud student plánuje zůstat déle, je to takové fajn na rozkoukání se, seznámení se školou, s učiteli a s tím, jak to na škole chodí. Výuka je od 9 do 12 (vč. 15 min. pauzy), pak je oběd a od 13 je hodina, kterou si student volí sám (může si vybrat vocabulary, speaking, grammar, listening apod. – většinou to, v čem plave). No a od 14 jsou pak různé dobrovolné aktivity, jako doučování nebo sportovně zábavné věci (zumba, fotbal, tenis, climbing). Některé jsou na hodinu, jiné na déle.
Škola je v tomhle fakt super, student má furt co dělat a je to obrovská škála aktivit a možností, jak se seznámit se spolužáky a učiteli a ještě si užít zábavu. Já začala na upper-intermediate (B2) a pak mě přesunuli do Advanced (C1) když shledali, že B2 je už málo. A zase, pokud bych řekla, že nechci do Advanced, nikdo mi v tom bránit nebude. Škola funguje na domluvě. Stejně tak pokud ti cokoli nevyhovuje, stačí se o tom pobavit a vždycky vyjdou vstříc.
Takže za mě, výběr školy naprosto fantastický!
Co se týká studentů, tady na Scarborough je velký mix. Dost Brazilců, Kolumbijců, Švýcarů… Češi jsme teď tady čtyři. Ono to má svoji výhodu, že to člověka nesvádí se bavit v rodném jazyce :-) Asiaté jsou tu také, ale prý není taková převaha, jako na druhém pobřeží. Jsou tu studenti od 17 do 60 let, i když sem někdo přijede v 35, necítí se tu nijak divně, protože jsou tu i starší.

Scarborough je nádherné místo

Je tu spousta pláží, hezčí jsem viděla jen jednou v životě, v Dominikánské republice. Scarborough je klidnější oblast, tedy pokud by někdo mladší chtěl pořádně užít studentsky diskotékovou Austrálii, asi spíš buď do centra města nebo na druhou stranu, do Sydney apod. Mě to tady přesně splnilo moje očekávání, odpočinout si, kochat se neskutečnou přírodou a plážemi a sluncem, nabrat síly a naučit se angličtinu. 
Kdo chce zapařit, není problém, barů a restaurací je dost a na disco se jezdí do města :)
Co se týká dopravy, ta je trochu tragická, ale to určitě víš. Po 23. hodině se tu člověk nikam nedostane a obecně MHD je tak trochu šílenost :) Takže nejlepší je koupit auto a je vyřešeno. Zároveň, pokud někdo hledá práci, většina zaměstnání vyžaduje mít auto. Za prací se dojíždí, většinou do centra. Vzdálenosti jsou tu trochu delší, než z Florence na ÍPák :-)

Co se týká práce…

no, lehce řečeno, je to problém. Bohužel před nějakou dobou vypověděla Čína Austrálii dovoz nerostných surovin, na kterých Western Aus stojí. Pozavírali některé doly a propustili Australany… Zaměstnavatelé upřednostní domácí. Většina inzerátů zmiňuje, aby se “overseas” kandidáti nehlásili. Moje doporučení je, že pokud sem k pláži někdo chce jet, ať si něco našetří, aby měl na hledání práce víc času. Většinou tu studenti pak dělají v pohostinství a v úklidech, a pokud studenti práci najdou, mají se tu fajn. Průměrně bych řekla, že hodinová mzda je 20-25 dolarů, chleba tu stojí 3, mléko 2, průměrný základní nákup bych odhadla na 40 dolarů, pokud se člověk naučí nakupovat v akci :-), což tu děláme všichni. Balíček špaget cca 2 dolary, omáčka na ně další 2, polévky 1-2, blok sýra 4, kilový jogurt 5 dolarů. Zelenina je drahá (třeba využívat sezónnost), kilo paprik 5, okurka 2,5. Nejhorší je to pro kuřáky, krabička cigaret stojí cca 30-35. Kosmetika vyjde nastejno, jako u nás. Měsíčně telefon stojí 30 neomezený tarif, vč. internetu. Lítačka na MHD se nabíjí v centru, na autobusovém nádraží, a záleží kolik člověk projezdí, mě vystačí 15 dolarů na měsíc. Do školy jezdím ráno, to vyjde na dolar, ale jinak často pěšky, bydlím 20 minut od školy. 
Najíst se v restauraci pro studenty moc není, je to drahé, cca 20-30 dolarů. Láhev vína za 10.

Léto je tu snové.

Pokud sem někoho vyšleš na australské léto, doporučila bych nebrat český opalovací krém, ale koupit tady místní, co jsou přizpůsobené místnímu sluníčku. Já se spálila i přes naši 50 :) Léto je tu jinak snové. Oceán má občas dost silné proudy, takže si dávat pozor, ale plavčíci fungují. Žraloky jsem tu nepotkala, snad jen jednou vyhnali lidi z moře a z pláže. On tu stále lítá vrtulník a monitoruje, takže se tady není vůbec čeho bát, mají to posichrované. Perth je také dost větrný, člověk si ale časem zvykne. Je tu ráj pro surfaře. Po 14. hodině začne foukat tzv. Freo Doctor, což je dost silný vítr směrem od Fremantelu.
Příroda je tu všude krásná… klokany ve městě nevidím, ani koaly, to musíš do ZOO (nějakého parku pro zvířata). Všude jsou tu papoušci jak u nás holubi, což je úžasný. Pavouci jsou tu taky, ale ne tak, jak si my Češi představujeme, tedy ve městě se chudáci moc nechytli. Tedy kromě redbacka, ten je tu dost a je jedovatý, ale je na něj vakcína :) No a pak šváby jsou tu všude :), i doma. Já se jinak nedostala ještě pořádně do outbacku, spíš jsem si užívala pláže a sluníčka, plánovali jsme jet kempovat, ale naskytla se práce servírky, tak to pro nejbližší dobu padlo. Dokonce jsem přemýšlela, že bych se za pár měsíců, pokud bych něco našetřila, třeba přesunula ještě na východní pobřeží (tam je také Lexis a přesun je zdarma – pozn. Kukabary), když už tu jsem, tak abych viděla co nejvíc.
        16722806_10210568967492483_4872370036033820306_o

Bydlení a angličtina

Na začátku jsem měla ubytování v rodině, bez jídla. I tak jsem si připadala jako v pubertě :) když se o mě starali a člověk hlásil, kdy večer přijde, protože za tebe cítí zodpovědnost. Každý si pak hledá ubytování sám za sebe, když už nechce být v homestay. Cena za pokoj v apartmánu s více studenty se pohybuje cca 150-180$ týdně. Čím blíže k Scaro (pláži), tím dražší. Ja si našla bydlení s Britkou a za pokoj platím 180 se vším všudy.
Občas je to masakr, nemluvit česky, protože mozek jede na plný pecky jen v angličtině a večer jsem dost unavená. Ale samozřejmě jsem ráda, aspoň se naučím rychleji. Za 14 dnů mi končí General English a budu mít prázdniny, tak se pojedu někam podívat… Uvidím podle počasí. Tady nám teploty pomalu klesají, občas zaprší, blíží se podzim a je to tu teď krásně zelené, jako u nás na jaře :) Teď tu máme cca 18°C, což je optimální na cestování.
Napsala bych ti ještě spoustu věcí, ale tohle je takový souhrn postřehů, co jsem pochytala během dvou měsíců. Petrh je skutečně nádherné město, které člověk musí vidět a zažít, je tu furt co dělat.
Posílám moc a moc pozdravů do Čech, přeji, ať máte krásné jaro, opatrujte se :-)
P.S.: pokud bys sem někoho posílal, klidně mu dej na mě kontakt, ujmu se ho, pokud by potřeboval, ono je fajn tu někoho mít na začátek, když je tu člověk ze všeho tak trochu vykulenej a zmatenej :-)
Tak se měj moc hezky a zase se za nějakou dobu ozvu
Ada