Tomáš začal studovat angličtinu a nyní čerstvě dostal vízum na Certificate III in Business 

Jak to začalo

Je z Plzně a měl cestu do Prahy, tak jsme se sešli v Kukabaře. Je mu 25 let, studoval sportovní gympl v Plzni a pak působil v oblasti financí a realit. Po letech budování kariéry v ČR se rozjel na Nový Zéland, projel ho stopem. Objevil při tom, že by chtěl ještě poznávat svět :) A tak vznikl nápad, že by jel studovat angličtinu do Austrálie.

Studium v Melbourne

Příběh Tomáše začal ve druhém největším australském městě. O Melbourne je ale třeba vědět, že tam až tolik českých studentů nejezdí. Nejvíce jich jede do Sydney a více než do Melbourne se jezdí po celém východním pobřeží (Gold Coast, Brisbane) a na západ do Perthu.

V Kukabaře jsme se s Tomášem sešli v lednu a v dubnu už poznával krásy i nástrahy studentského života v Austrálii. 

Citujeme nyní z rozhovoru, který Tomáš poskytl veřejně na FB a je to velmi zajímavé:

Dotaz: V současné době žiješ v Melbourne – doporučil bys ostatním toto město pro dlouhodobý pobyt? Navštívil si nějaká zajímavá místa v něm a jeho okolí?

Tomáš říká: V Melbourne žiji čtvrtým měsícem, což je krátká doba na to, dělat nějaké závěry. Zvlášť, když jsem přijel na zimu, která je tady opravdu nepříjemná.

Roční období je zde přesně opačně, a tak v Česku skončila zima, a já se těšil do tropického ráje. Jenže v Melbourne je v zimě všechno, jen ne tropický ráj. Nezbývalo než se klimatu přizpůsobit a koupit teplou bundu, kterou jsem samozřejmě před svým odjezdem nepovažoval za důležitou a bral ji jako zbytečnost zabírající místo v kufru.

Kromě počasí v jejich zimě, které dokáže být občas fakt bláznivé, je Melbourne skvělé místo. Zrovna nedávno bylo opět zvoleno po Vídni druhým nejlepším městem pro život na světě.

Výlety

V okolí města jsem zatím byl ve Wilsons Promontory NP, který je naprosto úžasný. Je to nejjižnější národní park Austrálie a člověk tam může nad panenskou přírodou, poskakujícími klokany a fascinujícími plážemi zalitými zapadajícím sluncem, oči nechat. Jsou to zhruba tři hodiny od Melbourne, takže určitě doporučuji s partou lidí půjčit karavan a minimálně na prodloužený víkend si park projet.

U australských firem, provozujících půjčovny aut, campervanů či karavanů, lze občas narazit na relocation deals, kdy potřebují přemístit vůz z bodu A do bodu B. Někdy člověk dokáže najít opravdu zajímavé nabídky, při kterých lze ušetřit dost peněz. Takto jsme si s kámošem půjčili auto na Gold Coast a projeli tak skoro 2000 kilometrů po východním pobřeží, přes Sydney zpátky do Melbourne.

Určitě se ještě chystám na spoustu tripů, nyní začíná jaro, a tak už se těším na víkendové výlety. V plánu mám určitě Tasmánii, Great Ocean Road, Grampians NP. Před svým  odjezdem domů bych se ještě rád podíval do západní Austrálie či na Great Barrier Reef.

Angličtina

Zatím jsem chodil na kurz Business English, který mě velmi bavil (navštěvoval školu Discover English – pozn. Kukabary). Cílem kurzu je naučit studenta byznysové terminologii i jej lehce zasvětit do světa byznysu v Austrálii. Kurz je plný reálných situací, které člověka mohou ve světě práce potkat. Přes každotýdenní krátké prezentace, kde má student možnost si stoupnout před dalších 10 lidí a v jiném než mateřském jazyce prezentovat své myšlenky, až po různé životní situace jako pracovní pohovory nebo meetingy, kdy je třeba se jako skupina 3-5 studentů dopracovat k závěru na němž se shodne každý.

Nyní budu začínat kurz další – CAE Cambridge English, který bych za tři měsíce měl zakončit mezinárodně uznávanou zkouškou.

Fort-plazFort-cedule

Proč Austrálie?

V maturitním ročníku jsem se rozhodoval, jestli jít na vysokou, nebo jestli seskočím z pece tzv. „na Honzu“ a na nějakou dobu vyrazím studovat a poznat svět, což byl vždy můj sen. Austrálie mi přišla ze všech anglicky mluvících zemí nejsympatičtější.

Zkrátka jsem tak nějak vnitřně věděl, že Australia is the place to be. Dokonce se mi o Austrálii zdál ne jeden sen. Tak jsem tu.

Jaký druh víza máš?

Jsem tu na studentská víza a chodím každý den do školy. Se vším mi pomáhal Vlasta Tichý z Kukabary a rozhodně mohu jeho služby doporučit.

Zvládáš při studiu pracovat? Kolik hodin týdně zhruba strávíš ve škole a v práci?

Jasně, že zvládám. Život v Austrálii je velmi drahý, takže pokud člověk nechce žít asketickým způsobem života, v práci stráví dost času. Není to žádný med. Pokud si člověk zvolí denní studium jako já, musí se otáčet. Hned po škole většinou mažu do práce, přijdu večer a další den zase to samé. Neznám moc lidí ze školy, kteří by nepracovali o víkendech, stejně jako já.

Myslím si, že největší roli při hledání práce hrajou dva faktory – štěstí a snaha. Znám lidi, co našli práci po týdnu, znám lidi co jí našli po dvou až třech měsících. Já svou první práci našel zhruba po měsíci a štěstí mi tedy ze začátku opravdu nešlo naproti.

Než se na mě obrátilo, rozdal jsem osobně přes 100 životopisů, snažil se konstantně žádat o práci přes různé online platformy jako Seek či Gumtree. S každým, koho jsem potkal jsem se o tom, že sháním práci bavil.

První práce byla na Queen Victoria Market, kde jsem přes kámoše dostal možnost servírovat každou středu na night marketu polévku do bochníku chleba. Hledal jsem dál a dál a snaha a trpělivost se vyplatila, až jsem se dostal do stádia, kdy mám tři práce a podle mojí časové dostupnosti je přes týden střídám.

Rada, kterou bych rád poskytl všem potenciálním žadatelům o práci v hospitality, kteří nemají žádné zkušenosti – přistupte ke svému životopisu kreativně. Pokud jste třeba, jako já, poslední roky života strávili kancelářskou prací, nikoho to tady nezajímá. Jsou tady další desetitisíce studentů, kteří zkušenost mají a zaměstnavatel dá vždy přednost jim. Práce se na mě začala lepit až v momentě, kdy jsem svému životopisu poskytl upgrade.

Při hledání práce je důležité být sebevědomý a byť je to nepříjemné, nebát se oslovit každého a nevzdávat se. Občas to může být náročné na psychiku. Jít třeba po čtyřech hodinách chození po městě do třicátéhopátého podniku a znovu se zeptat. Já si právě tímto způsobem našel svou první stálejší práci.

Byl jsem unavený a demotivovaný. Ptal jsem se sám sebe, proč jsem nezůstal v Čechách a už jsem šel na vlak. Pak jsem si řekl že tohle vítězové nedělají, otočil jsem se a řekl jsem si, že se zeptám pro dnešek ještě na posledním místě a druhý den mi volali, ať přijdu na zkoušku, osvědčil jsem se a další den nastoupil. Takže buďte trpěliví. Když se člověk snaží a chce práci najít, vždy ji najde!

Prodloužení pobytu v Austrálii

A jak to tak bývá, čas oponou trhl, uběhlo půl roku zaplněné studiem i prací a Tomáš se rozhodl, že by chtěl poznat i další australské město.

Byli jsme s ním v kontaktu online a nakonec se Tomáš rozhodl pro studium v Perthu.

Studium v Perthu

Aby si Tomáš také něco užil a vydělal nějaké dolary, tak si pro své prodloužení zvolil odborný kurz:

Tomáš říká: Pokud se člověk rozhodne pro odborný kurz, většinou chodí do školy 1-2x týdně a má tak celkově o dost větší pohodičku, dokáže si vydělat více a zároveň má i více volného času.

Z nabídky škol v Perthu nakonec zvolil školu Lexis, která má svůj kampus přímo na Scarborough Beach. O nové vízum jsme opět žádali ve společné spolupráci :)) Radil jsem Tomášovi, jaké kroky je třeba udělat, abychom o vízum požádali, a brzy bylo vše vyřešeno. Kurz businessu chtěl na dalších 30 týdnů, ale mohl si zvolit i delší varianty.

Přejeme Tomášovi jenom ty NEJ zážitky a těšíme se na další zpětnou vazbu. Tomáši, díky

73159521_10206707254397507_4339814451151634432_n 15202685_10202605039684703_2804334307477708145_n