Student o škole: Noosa Heads

Adam navštívil Kukabaru, aby se poradil o svých plánech. Sám vám v textu popisuje, jak se mu podařilo zvolit ideální variantu.

Ahoj Vlasto,

promiň, že se ozývám až teď, ale měl jsem trochu více práce… Návrat z Austrálie do “normálu” je časově náročný :)

Sepsal jsem pro Kukabaru několik věcí, tak snad se to bude dalším studentům hodit a může je můj příklad inspirovat. Držím všem palce, protože chápu, že je těžké se rozhodnout…, zbytek už je snadný :)

Rozhodnutí jet studovat angličtinu

Mé první rozhodnutí cestovat do Austrálie bylo tak trochu spontánní. Chtěl jsem si zlepšit angličtinu a zároveň se naučit surfovat.

Původní plán byl takový, že bych odjel na měsíc jenom s turistickým vízem, trochu si “zaspeakoval”, a také cestoval. Po poradě v Kukabaře jsem zjistil, že cenově vše vycházelo srovnatelně s tím, jako bych tam pobyl na 8 studijních měsíců, a tak jsem vše znovu zvážil a naštěstí se rozhodl právě pro 8 měsíční studijní pobyt. A bylo to dobré rozhodnutí, protože jen za 1 měsíc bych toho opravdu moc nestihl a na cestování by nejspíše nezbyly vůbec žádné peníze. 

Opravu se v Austrálii dá pracovat

Díky tomu, že jsem v Austrálii zůstal na delší dobu, jsem si našel i práci. Proto jsem vydělal i nějaké peníze, a tak jsem si na konci období, kdy mi vypršelo studentské vízum, ještě o 3 měsíce prodloužil pobyt (už na turistické vízum) a cestoval po Austrálii.

A co studium?

Po většinu doby mého pobytu jsem chodil do školy. Byla to menší škola, ale tím více přátelská. Po pár dnech už se skoro každý s každým znal a každý týden byla nějaká ta párty.

Učitelé jsou zde velice milí a ochotní. Pomůžou opravdu se vším, a to nejen s angličtinou, ale třeba i najít práci a pomoc s vytvořením životopisu. Dost často se studentům věnují i po vyučování a je skvělé, že na téměř všechny párty a oslavy chodí také…Tím pádem si s námi povídali i ve svém volném čase.

Kdy jsi si našel práci?

Já jsem práci začal hledat přibližně po 2 týdnech. Rozeslal jsem nespočet emailů a rozdal hodně životopisů. První týden se nikdo neozval, ale ten druhý skoro všichni, a tak jsem práci nakonec našel.

Pracoval jsem v kavárně, jenom kousek od místa mého bydliště. Po několika týdnech jsem si našetřil a koupil si auto, což mi můj pobyt o dost zpříjemnilo.

Jaké bylo na Noose bydlení?

Co se ubytování týče, zůstal jsem v hostitelské rodině s milými lidmi (homestay), kde jsem měl vlastní pokoj a mohl jsem využívat veškeré vybavení domu. Mohl jsem si najít vlastní bydlení a “sharovat” s dalšími studenty, ale v rodině mi bylo dobře.

Obyčejný život… ?

Austrálie je moc fajn a krásná země. Ideální na cestování. Je tu opravdu hodně co vidět a mě osobně nejvíce uchvátil oceán. Moje oblíbená činnost bylo plavání a “bodysurfing”, který jsem si opravdu užil. Takové vlny jsem konec konců ještě neviděl.

Jídlo… ?

Austrálie nemá svoji tradiční kuchyni, nicméně tím je o to rozmanitější, takže si můžete dát na jednom rohu pizzu, na druhém Pad Thai a na třetím třeba něco z Columbie. 

Konečně i cestování

Po skončení studia v Noosa Heads jsem si naplánoval pořádný výlet a cestoval do Melbourne a do Sydney.

V Melbourne jsem si to opravdu užil. Koupil jsem si vstupenky na Grand Prix F1, půjčil si auto a objel Great Ocean Road, letěl helikoptérou nad 12 Apoštoly a zašel na Street Food Festival v centru města.

V Sydney jsem navštívil Opera House a užil si výhled na Harbour Bridge či si zajel na Bondi Beach. Cestou zpět jsem cestoval přes Malajsii a Thajsko, kde to bylo také skvělé.

Austrálie je i o lidech, co?

Za celou dobu jsem potkal spoustu zajímavých lidí a našel i několik přátel. Užil jsem si spoustu legrace, potkal klokany, nechal se spláchnout 3 metrovou vlnou a projížděl se podél pobřeží Sunshine Coast. Rád se určitě do Austrálie vrátím, moje první návštěva mě jenom motivovala pro další návštěvu.

Noosa Heads je skvělé místo s pohodovou atmosférou a krásnými plážemi, kde si každý najde to svoje. Studovat zde bylo skvělou volbou.

Snad se mi to znovu povede se do Austrálie někdy vrátit. 

Díky a měj se krásně. Rád se někdy zastavím na čaj a popovídání.

Adam