Velký student

Filip své spolu-studenty v Cairns i v Brisbane rozhodně dost převyšoval – co také s těmi 2 metry :)

Nejprve si střihnul 12 týdnů angličtiny na Sun Pacific College v Cairns – to byla fakt dovolená a nejryzejší Austrálie :)

Potom se přesunul na Lexis do Brisbane – pořádná práce začíná!

Co Filip píše?

Ahoj Vlasto,
tak konečně ti píšu… Mám fakt dlouhou story o tom, jak začal můj pravý australský život, protože ta dovolená v Cairns se nepočítá :)(Filip tím myslí období, kdy se po 12 týdnech studia angličtiny v Cairns přesídlil ke studiu v Brisbane:)) …a konečně jsem sednul k počítadlu, abych něco sepsal…
Přiletěl jsem do Brisbane s tím, že nemám ubytování, práci, nic…, to víš, počítal jsem s tím a nedělal si moc vrásky. Je fakt, že jsem měl peníze na cca měsíc, jakkoli šíleně ti to může připadat, je to tak.
První dvě noci jsem strávil v hostelu a hned jsem začal hledat vlastní ubytování v centru, abych ušetřil peníze za dopravu… všude budu chodit pěšky.
Jako první velká překážka se objevil fakt, že jsou Vánoce :) …nikde nikdo, kdo by mě zaměstnal…
Bydlení jsem sehnal po dvou dnech, v Toweru, přímo v city (centrum) na Queen Street, “sharuju” pokoj s jedním Brazilcem… Platím 145 bucks (AUD) na týden, což je slušný, když vezmu, že každý den ušetřím 10 dolarů za dopravu.

Teď přichází na řadu práce

Můžu říct, že jsem do toho dal úplně vše, chodil jsem v ulicích, obcházel restaurace, které byly o svátcích otevřené, a snažil jsem se sám sebe “udat”.

Taky jsem zkoušel Gumtree a různé agentury na práci, ale mně přišlo, že ty šance mám větší, když vyrážím osobně… (i když spolubydlící říkala, že takto našla práce hned dvě). Ale jak píšeš na svých stránkách, kdo chce, práci si určitě najde. Velkou roli hraje také štěstí, prostě být v tu pravou chvíli ve správné hospodě:)

A to byl právě můj případ! Jak jsem řekl, hodně restaurací bylo zavřených, a tak mě napadlo zajít na Southbank, kde jsou australské “puby”, které jedou skoro pořád.

Rozdal jsem stovku kontaktů a životopisů a ejhle, za dva dny se mi ozval Joe, “chef” z Tomahawk baru, že mám přijít na “trial shift” a to na Silvestra:) Prostě, strávil jsem oslavy Nového roku mytím nádobí, krájením bylinek a přípravou burgerů. Práce je to pekelně náročná, fakt se maká v jednom kuse…, ale musím říct, že podle toho, co slyším jinde, jsem měl fakt kliku :)  Je to hospoda plná Australanů, takže na angličtinu super, jsou přátelští a pořád mi něco vysvětlují a snažíme se mluvit. Wage (prašule) jsou velice slušný.. 21 dolarů za hodinu, o sobotách a nedělích dokonce 26. A příplatky pokud pracuješ po 10. večer. Říkám, s touhle mzdou se dá opravdu slušně vyžít… No, co ti budu povídat, o práci vím spoustu věcí, protože jsem se tomu fakt věnoval!

Austrálie není jen o práci

…také je to o angličtině, která přibývá tím rychleji, čím víc se zapojíš do různých aktivit, do práce, do zábavy :) Prožil jsem si i chvíle, kdy bych s tím švihnul a poznal sám sebe v těch nejkrušnějších chvílích… to jsem fakt potřeboval. Je to tu “jízda” :) Pro mě je někdy opravdu nejtěžší být tu sám se sebou…, ale dávám to, neboj!

Samozřejmě že kamarády tu mám, ale je to pořád takové jiné, bez své rodiny a kumpánů :)

Cairns nebo Brisbane?

Škola v Brisbane je o něčem jiném… v Cairns jsem byl skoro uprostřed přírody, vlastní kampus, tady je to “office building”. Ale nevadí, určitě je to také super. Lidi jsou skutečně fajn, nemám s tím problém :)  Velké město, jako je Brisbane, dává zase jiné možnosti… práce a městská zábava.

Jsem rád, že jsme stále v kontaktu, a i když já se k psaní zážitků moc často nedostávám, tak moc děkuji… podporu jsem občas fakt potřeboval :)

Měj se hezky, Vlasto. Cordially

od Filipa Bl z SPC

Filip Blahout